Podstawowe informacje o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego
Każdy ma prawo do złożenia wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego w zakresie przewidzianym w ustawie z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1243 z późn. zm.)
Ponownym wykorzystywaniem jest wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego lub każdej jej części będącej w posiadaniu podmiotu zobowiązanego, niezależnie od sposobu jej utrwalenia (w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych, innych niż pierwotny publiczny cel dla którego informacja została wytworzona. Chodzi więc o każdy sposób dalszego wykorzystywania informacji sektora publicznego, np. w produktach, usługach czy aplikacjach, przez przedsiębiorców, organizację pozarządową czy każdą zainteresowaną osobę.
Wniosek powinien zawierać:
- nazwę podmiotu, do którego skierowany jest wniosek;
- imię i nazwisko wnioskodawcy lub nazwę firmy czy instytucji;
- adres umożliwiający dostarczenie odpowiedzi (np. adres pocztowy, adres e-mail, adres ESP na ePUAP);
- wskazanie informacji sektora publicznego, która będzie ponownie wykorzystywana, a jeżeli jest już udostępniona lub przekazana, warunki, na jakich ma być ponownie wykorzystywana, oraz źródło udostępnienia lub przekazania;
- wskazanie celu ponownego wykorzystywania (komercyjny albo niekomercyjny), w tym określenie rodzaju działalności, w której informacje sektora publicznego będą ponownie wykorzystywane, w szczególności wskazanie dóbr, produktów lub usług;
- wskazanie formy przygotowania informacji sektora publicznego (np. kopii na papierze, płyty DVD, pliku elektronicznego), a w przypadku postaci elektronicznej - także wskazanie formatu danych;
- wskazanie sposobu przekazania informacji sektora publicznego (np. e-mailem, ePUAP’em, listownie).
Wniosek można przesłać:
- pocztą elektroniczną na adres: biuro@rzecznikmsp.gov.pl;
- pocztą na adres: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, ul. Wilcza 46, 00-679 Warszawa;
- za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (wymagane jest założenie profilu na platformie e-PUAP: https://epuap.gov.pl).
Wniosek rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli rozpatrzenie wniosku w tym terminie nie jest możliwe, Wnioskodawca zostanie powiadomiony o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Prawo do ponownego wykorzystywania podlega ograniczeniom (art. 6 ustawy):
- wynikającym z przepisów o ochronie informacji niejawnych;
- wynikającym z przepisów o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych;
- ze względu na prywatność osoby fizycznej;
- tajemnicę przedsiębiorcy;
- w zakresie informacji sektora publicznego, do których dostęp jest ograniczony na podstawie innych ustaw,
- w zakresie informacji sektora publicznego, do których prawa własności intelektualnej przysługują podmiotom innym niż Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego udostępnionych na stronie: www.rzecznikmsp.gov.pl obejmują:
- obowiązek poinformowania o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji od Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców;
- obowiązek poinformowania o przetworzeniu informacji ponownie wykorzystywanej.
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców może określić również inne warunki, jeśli ponowne wykorzystywanie dotyczy informacji sektora publicznego spełniającej cechy utworu lub przedmiotu praw pokrewnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub stanowiących bazę danych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych, do których przysługują mu autorskie prawa majątkowe lub prawa pokrewne. Wówczas Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w szczególności określi warunek dotyczący obowiązku poinformowania o nazwisku, imieniu lub pseudonimie twórcy lub artysty wykonawcy, jeżeli jest znany.
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców nie ponosi odpowiedzialności za dalsze ponowne wykorzystywanie informacji udostępnionej na stronie: www.rzecznikmsp.gov.pl
Informacje sektora publicznego są udostępniane w celu ich ponownego wykorzystywania bezpłatnie. Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców może jednak nałożyć opłatę za ich przekazanie, jeżeli przygotowanie informacji w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.